Drewniane domy oraz ciekawe doświadczenia pewnego inwestora w Szwecji

Ciekawe czy wiecie, że najwyższy na świecie drewniany dom znajduje się w Szwecji i ma osiem pięter. Sami właściciele byli nie lada zaskoczeni, gdy okazało się że budynek tuż po wybudowaniu stał się sporą atrakcją turystyczną, do tego stopnia, że ludzie przyjeżdżają z całego świata, aby zobaczyć i posłuchać doświadczeń związanych z budową i eksploatacją wspomnianego domu. Należą do nich inżynierowie, politycy, nabywcy mieszkań, badacze, grupy szkolne, architekci i wszelkiego rodzaju ciekawscy ludzie.

Prawie wszyscy uczestnicy tego typu wizyt studyjnych po zwiedzeniu budynku zadają to samo pytanie: dlaczego nie ma więcej domów zbudowanych z czystego drewna? Dlaczego domy drewniane z bali stanowią tylko margines oddawanych do użytku domów całorocznych ? Dlaczego większość domów jest wykonanych z betonu i materiałów mieszanych? Nie wiemy. Jedyną wadą drewnianych domów jest to, że korzyści są zbyt piękne, aby potencjalny inwestor mógł uwierzyć, że są prawdziwe, a faktycznie są najprawdziwsze z prawdziwych. Przykładem może być fakt, że przy obecnym tempie wzrostu drzew w lasach skandywanskich, potrzeba tylko jednej minuty na kultywację w zakresie odpowiadającym objętości ośmiopiętrowego budynku.)

Kolejnym, niezbyt często docenianym argumentem, przemawiającym za tym aby uznać domy z bali całoroczne za korzystniejszą formułę dla komfortowego zamieszkania jest cisza. Wiele osób odwiedzających wspomniany słynny już drewniany ośmiopiętrowiec w Szwecji nieoczekiwanie zafascynowało się dźwiękiem. Każdy odgłos brzmi miękko w środku drewnianego domu. Różnica jest jeszcze większa podczas rzeczywistego przebiegu procesu budowy. Betonowa konstrukcja jest głośna, gdy trzeba gdzieś zrobić dziurę lub otwór. A robotnicy muszą to robić przecież przez cały czas. Drewno jest miękkie i nie brzmi tak głośno, tłumi większość dźwięków i sprawia, że wszelkie stukania i wiercenia, stają się niemal niezauważalne.

No i na koniec dodajmy jeszcze to, że drewno to lekki materiał. Duży drewniany dom waży około jedną trzecią betonowego budynku. Oznacza to, że podłoże nie jest tak sztywne a prace ziemne są znacznie mniej wymagające.