Drzwi stalowe – komfort i bezpieczeństwo

Zakup drzwi wejściowych jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz z punktu widzenia bezpieczeństwa. Drzwi odgradzają nas o świata zewnętrznego, dają poczucie stabilności, zapewniają spokojny sen i pomagają odsyłać niedobre myśli podczas urlopowego wyjazdu czy wielu godzin spędzonych w pracy. I dlatego, aby dokonać najlepszego zakupu w granicach swojego budżetu należy wybierać drzwi przede wszystkim z punktu widzenia materiału z jakiego są wykonane. A pierwszym skojarzeniem z bezpieczeństwem przy zakupie drzwi będą zawsze drzwi stalowe.

Klasyfikacja drzwi

Warto pamiętać, że każde drzwi wejściowe, spełniające te wymogi, muszą mieć atest przyznawany przez Instytut Technologii Budowlanej. I taka informacja powinna znaleźć się w notce od producenta. Innym obowiązkowym dokumentem dla drzwi wejściowych jest certyfikat, który określa odporność drzwi na napór w określonym czasie. I z tego punktu widzenia drzwi klasyfikuje się w 1-6 klasach, dla mieszkań i domów są to 1-4 klasy. I oczywiście drzwi wejściowe muszą być zgodne z normą europejską. Taka informacja również jest obowiązkowa jako załącznik do zakupu.

A klasyfikacja drzwi ze względu na bezpieczeństwo jest w naszym kraju następująca:

  • Klasa 1 : to drzwi standardowe, które chronią przed włamywaczem posługującym się wyłącznie siłą fizyczną
  • Klasa 2 : to drzwi o podwyższonej wytrzymałości, gdy włamywacz używa swojej siły fizycznej oraz prostych narzędzi
  • Klasa 3 : to drzwi antywłamaniowe, gdy włamywacz wyposażony jest w łom oraz pozostałe proste narzędzia
  • Klasa 4 ; to również drzwi antywłamaniowe, klasa stosowana jest dla drzwi stanowiących już trudną przeszkodę nawet dla doświadczonych włamywaczy wyposażonych w łom, ale i wiertarki, śrubokręty czy pilarki
  • Klasy 5 i 6 : to drzwi przeznaczone do sejfów i banków, czyli miejsc służących do przechowywania ważnych i tajnych dokumentów

Drzwi stalowe

W najwyższych klasach antywłamaniowych klasyfikują się oczywiście drzwi stalowe. Tego rodzaju drzwi są stabilne i ciężkie. Wykonuje je się z blachy o grubości od 0,6 mm do 1,5 mm. Jeżeli producent drzwi stalowych umieszcza swój produkt w klasie 4, znaczy to, że dodatkowo konstrukcja drzwi wzmacniana jest prętami wykonanymi ze stali hartowanej. W takich drzwiach najtrudniej ze wszystkich propozycji wycina się otwory. Aby drzwi stalowe były estetyczne, stal powleka się folią PCV lub okładziną płyt HDF lub MDF. Ale jest to tylko zewnętrzna powłoka, cała siła i przewaga drzwi stalowych nad innymi polega właśnie na podstawowym materiale z jakiego są one wyprodukowane.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz