Implanty zębów jak to wygląda?

Implanty zębów to najnowocześniejsza metoda, która pozwoli zrekonstruować nasz uśmiech. Gdy cały proces dobiegnie końca będziemy mogli cieszyć się idealnym zgryzem. Nikt postronny nie zorientuje się, że nasze zęby nie są do końca dziełem matki natury.

Odrobina historii

Pierwsze implanty stomatologiczne pojawiły się już w latach 60 XX wieku. To właśnie wtedy po raz pierwszy wszczepiono implanty zębowe wykonane z tytanu. Od tego czasu implanty zastępują utracone zęby. Oczywiście przez ostatnie 50 lat technologia medyczna stała się znacznie bardzie zaawansowana. Tym samym bezpieczniejsza dla samych pacjentów.

Czym tak właściwe są implanty?

Najprościej rzecz ujmując implanty to specjalne śruby wykonane z tytanu, pełni ona funkcję korzenia. Na śrubie mocuje się specjalną porcelanową koronę, która ma za zadanie zastąpić utracony ząb. Implanty mocuje się bezpośrednio w żuchwie bądź szczęce. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent przez cały czas może kontrolować przebieg procedury.

 

Implanty są wykonywane z tytanu. Jest to niezwykle trwały materiał, który dodatkowo jest obojętny dla naszego organizmu. Nie ma ryzyka, że u pacjenta wystąpi groźna reakcja alergiczna. Z biegiem czasu dochodzi do zespojenia tytanowych implantów z naszymi kośćmi.

Za pomocą implantów możemy uzupełnić pojedyncze ubytki, jak i uzupełnić większe braki. W takim przypadku będziemy potrzebować dwóch – trzech implantów. Na nich oprzemy cały most. Implanty to także dobry wybór dla osób, które z jakichś powodów utraciły wszystkie zęby. Oparte na implantach protezy wyglądają naturalnie i przede wszystkim nie przesuwają się.

Czy jeden implant wystarczy mi na całe życie?

Zasadniczo implanty są trwałe, nie mają terminu ważności. Jednak nawet o nie trzeba odpowiednio dbać. Powinniśmy dwa razy w roku stawiać się na kontrolę u specjalisty. W trakcie takich wizyt usuwa się kamień nazębny. Zarówno z implantów, jak i naturalnych zębów pacjenta.

O czym powinniśmy pamiętać zanim zdecydujemy się na implanty?

Wszczepienie implantu zęba jest dość mało skomplikowaną procedurą. Jednak jak w przypadku każdego zabiegu, musimy liczyć się z tym że mogą pojawić się komplikacje. Istnieją również przeciwwskazania, które są przesłanką do odstąpienia od zabiegu bądź jago ograniczenia.

Dlatego lekarz zanim przystąpi do zabiegu przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad medyczny. Pacjent, który myśli o implantacji zębów musi zadbać o swoją jamę ustną. Wszystkie zęby powinny być wyleczone. Dziąsła muszą znajdować się w idealnej kondycji. Po dokładnych badaniach lekarz jest w stanie określić jak rozległy będzie zabieg.

Przygotowano przy współpracy z MaksMed z Łęcznej