Jak i gdzie zrobić prawo jazdy kat.b?

Konieczne kroki do uzyskania prawa jazdy

Aby uzyskać dokument prawa jazdy kat.b konieczne jest zdobycie pozytywnego wyniku w państwowym egzaminie na prawo jazdy. Odbywa się on w dowolnym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (w skrócie WORD). Taki egzamin składa się z dwóch etapów: części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna jest testową formą sprawdzenia wiedzy egzaminowanego na temat przepisów ruchu drogowego oraz ogólnych informacji związanych z prowadzeniem, obsługą i budową samochodu osobowego. W części praktycznej, zgodnie z nazwą, sprawdza się praktyczne umiejętności poruszania się samochodem osobowym osoby egzaminowanej. Należy też wspomnieć, że aby podejść do egzaminu praktycznego na prawo jazdy, konieczne jest uprzednie ukończenie szkolenia w wybranej szkole nauki jazdy.

Ile trzeba mieć lat, aby zrobić prawo jazdy?

Zdobycie prawa jazdy jest zdarzeniem wyczekiwanym przez wielu z dużo większym zniecierpliwieniem niż osiągnięcie pełnoletności. Aby przystąpić do egzaminu w celu uzyskania prawa jazdy kat. B należy mieć ukończone 18 lat, natomiast na kurs przygotowawczy można zapisać się na trzy miesiące przed ukończeniem pełnoletności. Jeżeli chce się zdobyć uprawnienie do prowadzenia pojazdu samochodowego przed ukończeniem osiemnastego roku życia, konieczne będzie uzyskanie prawa jazdy B1. Aby móc uzyskać tę kategorię prawa jazdy, trzeba mieć ukończone 16 lat. B1 uprawnia do prowadzenia auta będącego czterokołowcem lekkim, o masie nieprzekraczającej 400 kg (lub 550 kg w przypadku samochodów transportowych), którego maksymalna moc silnika nie przekracza 21 koni mechanicznych.

Jak się przygotować do rozpoczęcia szkolenia

Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy należy udać się do Wydziału Komunikacji w swoim urzędzie w celu uzyskania numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Jest to unikalny numer, którym będą posługiwać się systemy szkoły nauki jazdy oraz ośrodka ruchu drogowego. Konieczne jest też wykonanie specjalnych badań lekarskich. W razie problemu ze znalezieniem lekarza, który je przeprowadza, można zapytać w wybranej szkole kierowców, a z pewnością polecą specjalistę. 

Jak wybrać ośrodek szkolenia?

Kiedy nadchodzi moment wyboru szkoły kierowców, ważne jest by wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę dokonując decyzji. W dużych miastach, jak Poznań, istnieje wiele ośrodków szkolenia kierowców – zatem który należy wybrać? Bardzo istotne jest znalezienie szkoły, która rzetelnie przygotuje kursanta do przyszłego egzaminu. Warto zwrócić uwagę na cennik, który nie powinien być zaskakująco niski w porównaniu do konkurencji; może to bowiem świadczyć niskim poziomie świadczonych usług. Wartościowym aspektem podczas nauki jazdy jest możliwość szkolenia się pod okiem więcej niż jednego instruktora. Pozwoli to na czerpanie wiedzy z różnych źródeł, przez co będzie ona pełniejsza. Dużym komfortem dla kursanta jest także możliwość wyboru swojego instruktora, co nie jest normą w każdej szkole. Należy też zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych: czy szkoła dysponuje pojazdami do nauki, które odpowiadają modelom wykorzystywanym podczas egzaminów państwowych? Czy posiada własny, pełnowymiarowy plac manewrowy? Czy jest możliwość uczęszczania na kurs teoretyczny w formie online, jeśli kursantowi na tym zależy? Należy też upewnić się, że ośrodek nauki jazdy zaznajomi kursanta z większością obszaru, na którym potencjalnie może odbyć się egzamin państwowy, ponieważ każde skrzyżowanie jest na swój sposób wyjątkowe i nie powinno być dla zdającego zaskoczeniem w dniu egzaminu. Ośrodkiem szkolenia w Poznaniu, który w swojej ofercie zawiera wymienione wyżej warunki, jest szkoła jazdy Pegaz. Na jego stronie internetowej znajdują się wszystkie istotne dla przyszłego kierowcy informacje.