Popularne metody wędkowania

Ludzie od wieków polowali na zwierzęta, by zdobyć pożywienie dla siebie i rodziny. Również ryby były cenną zdobyczą, dostarczającą organizmowi niezbędnych do rozwoju substancji. Pierwotnie do zdobycia takiego pożywienia używano jedynie sieci i zaostrzonych pali.

Jednak z biegiem lat ludzkość wykształciła nowe zdolności i opracowała nowe instrumenty do połowu ryb. Samo łowienie, poza funkcją żywieniową zyskało jeszcze aspekt rozrywkowy. Pojawiła się nowa dyscyplina – wędkarstwo, a jej entuzjaści gromadzili się w klubach, zdobywali uprawnienia i chwalili się przed sobą upolowanymi okazami.
Posiadacze Karty Wędkarskiej mają dostęp do większej ilości łowisk, a swoje zdobycze porównują pod kątem jakości i rozmiaru.

Obecnie przyjmuje się, że najpopularniejsze formy łowienia to:
– wędkarstwo morskie,
– wędkarstwo spiningowe,
– wędkarstwo podlodowe,
– wędkarstwo muchowe,
– wędkarstwo spławikowo – gruntowe.

Wędkarstwo morskie uprawia się głównie z pokładu statków, ale też z nabrzeża plaży czy z brzegu plaży. Wykorzystuje się w nim często metodę trollingową, polegającą na ciągnięciu za łodzią wędki z przymocowaną linką lub żyłką, tak by imitowała ona ruch ryby. Inna opcja to łowienie na pilker w pionie, czyli używanie ciężkiej sztucznej przynęty zakończonej hakiem. Tak się łapie m.in. dorsze.

Kolejno wymieniony spinning to naprzemienne zarzucanie i ściąganie z wody sztucznej przynęty, przy użyciu wędziska i kołowrotka. Metoda ta umożliwia przede wszystkim złowienie ryb drapieżnych, jak sandacze, sumy, okonie itp.

Dość niebezpieczną formą łowienia ryb jest wędkarstwo podlodowe. Połowu dokonuje się na zamarzniętych jeziorach i rzekach, tworząc w lodzie przerębel, przez który wyciąga się zwabione ryby. Istnieje szereg zasad, jakich należy przestrzegać w takich sytuacjach, dla własnego bezpieczeństwa – m. in. nie można łowić w pojedynkę ani wchodzić na zbyt cienki lód. Ta metoda pozwala np. na zdobycie leszczy, okoni, szczupaków i sandaczy.

Wędkarstwo muchowe wzięło swą nazwę od rodzaju wędki i przynęty – łowi się „na muszkę” czyli sztucznego owada przymocowanego do haczyka. Ten sposób jest wykorzystywany przy wyławianiu takich ryb jak: pstrągi, trocie, szczupaki, sandacze, sumy i dzikie karpie.

Najbardziej rozpowszechnione jest wędkarstwo spławikowo – gruntowe, umożliwiające połów z brzegu lub łódki. Ma ono trzy odmiany: metodę spławikową, gruntową oraz powierzchniową. Można tak wyławiać niemal wszystkie rodzaje ryb.

Dodaj komentarz