Czy samochód z automatyczną skrzynią można holować ?

Automatyczne skrzynie biegów obecnie zyskują jeszcze większą popularność.Samochody z automatyczną skrzynią biegów zdecydowanie lepiej się prowadzą i są szybsze. To wystarczy, aby zachęcić do siebie kierowców lubiących wygodę. Jak wiadomo raz na jakiś czas, każdy taki pojazd może ulec większej usterce. Najgorzej jest, kiedy dojdzie do niej podczas dalekiej podróży lub na środku bardzo ruchliwej ulicy. To znaczy, iż zapewne bez holowania się nie obejdzie. Gdy jeździmy pojazdem z automatyczną skrzynią biegów, nie zawsze możemy zadzwonić po pomoc do znajomego, żeby przyjechał po nas z linką holowniczą. Jeżeli zdecydujemy się na takie holowanie, to możemy dojechać  do mechanika z następną wadą – tym razem dotyczącą skrzyni biegów.

Czy każdy pojazd holuje się identycznie?

Mało kto zdaje sobie sprawę, iż nie każdy pojazd można holować w taki sam sposób. Większość mniej doświadczonych kierowców próbuje robić to tak jak w tradycyjnym aucie z manualną skrzynią biegów. Tymczasem samochody ze skrzynią automatyczną, zaopatrzone są w hydropneumatyczne zawieszenie, jak również samochody z napędem na cztery koła potrzebują nieco odmiennego rodzaju holowania.

Można holować czy też nie?

Patrząc na zasady, jakie podawane są przez producentów aut – nie wolno. Ci zdecydowanie tego zakazują, ponieważ automatyczne skrzynie biegów nie są dopasowane do indywidualnego ruchu auta, bez pracującego silnika. W poszczególnych instrukcjach przeczytamy, iż holowanie z kołami przy ziemi ma pewne ograniczenia w dystansie, lub szybkości (zmniejszenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę). Niewątpliwie nie znaczy to, iż pierwsze holowanie samochodu spowoduje, że będzie konieczna naprawa, czy też wymiana skrzyni biegów. Teraz holowanie pojazdów z automatyczną skrzynią biegów proponuje dużo przeróżnego rodzaju firm, w tym również profesjonalne przedsiębiorstwo, jakie można znaleźć pod adresem https://www.autojozefow.pl/. Firma ta wyróżnia się niebywałym profesjonalizmem, dlatego też coraz więcej właścicieli samochodów, jakie mają automatyczne skrzynie biegów, korzysta z usług tego właśnie cenionego przedsiębiorstwa.

Automat na lawecie

Mniej niekorzystnym wyjściem jest holowanie auta za pomocą lawety oraz z wykorzystanie przy tym motyla holowniczego. Czemu? Gdyż oś auta nie posiada styczności z drogą, więc jest niższe zagrożenie zniszczenia jakiejś części samochodowe. Jeżeli pojazd ma napęd na przednie koła, to należy podnieść oś przednią, tymczasem oś tylną podnosimy, kiedy auto dysponuje napędem na tylne. Kiedy samochód ma napęd na cztery koła można postawić silnik jedynie na jedną oś. Tymczasem jeśli nie ma takiej możliwości najbezpieczniej wówczas skorzystać z lawety.

O czym należy pamiętać holując pojazd z automatyczną skrzynią biegów?

Niezależnie od tego z jakim rodzajem i marką samochodu mamy do czynienia, holowanie winno zostać wykonane w sposób ostrożny i po odpowiednim przygotowaniu do jego wykonania. W większości wypadków samochodów z automatyczną skrzynią biegów, zdecydowanie najlepszą opcją jest transport lawetą. Momentami natomiast jest to niewykonalne. W takiej sytuacji potrzebne jest przestrzeganie paru ważnych reguł. Pojazd mający automatyczną skrzynię biegów, w miarę możliwości, powinien być holowany przy włączonym silniku. W takim wypadku funkcjonuje pompa smarująca części skrzyni olejem.

Tak jak w wypadku pojazdu z manualną skrzynią biegów, musimy dobrze przygotować samochód do holowania. Należy zaznaczyć go trójkątem alarmowym, związać z holownikiem specjalistyczną linką, włączyć światła mijania oraz postawić skrzynię biegów w pozycji N, więc neutral.